Andreea Chițu, medalie de bronz la Grand Slam Paris

Publicat: 09 02. 2013, 19:40
Actualizat: 09 02. 2016, 10:15

Sportiva Andreea Chițu a câștigat, sâmbătă, medalia de bronz la Grand Slam Paris, turneu IJF cu premii totale în valoare de 150.000 de dolari.

Andreea Chițu a „stat” în primul tur al grupei D, după care le-a învins pe Bat-Erdene Baljinnyam (Mongolia) și Ilse Heylen (Belgia), câștigând grupa și calificându-se în semifinale. În această fază, Andreea Chițu a fost învinsă de japoneza Yuki Hashimoto, intrând în recalificări, în care a dispus de reprezentanta gazdelor, Delphine Delsalle, cucerind medalia de bronz..

La 57 de kilograme, Loredana Ohâi a debutat cu victorie în grupa B, în fața ibericei Fatima Ribot, după care a învins-o și pe cubaneza Aliuska Ojeda, dar a pierdut a treia luptă, cu nipona Nae Udaka. Ohâi a intrat în recalificări, iar în prima confruntare a trecut de austriaca Tina Zeltner, urmând să lupte, pentru medalia de bronz, cu Viola Waechter (Germania).

La categoria 48 de kilograme, tot sâmbătă, Monica Ungureanu a fost eliminată în turul doi al grupei C de nipona Haruna Asami.

La Grand Slam Paris, turneu sub egida IJF, participă 390 de sportivi (242 băieți și 148 de fete) din 55 de țări. Este primul turneu important la care judoka acumulează puncte pentru JO din 2016 și are premii totale în valoare de 150.000 de dolari.