ANGLIA câștigă Grupa D după 1-0 cu UCRAINA

Publicat: 19 06. 2012, 23:41
Actualizat: 19 06. 2012, 23:41

ANGLIA s-a calificat în sferturile de final ale EURO 2012 după victoria cu 1-0 în fața Ucrainei. Britanicii vor întâlni Italia în primul meci al fazei eliminatorii.

ANGLIA: Hart – Johnson, Terry, Lescott, Cole – Milner, Gerrard, Parker, Young – Rooney – Welbeck
UCRAINA: Pyatov – Gusev, Rakitskiy, Khatcheridi, Selin – Tymoschuk – Yarmolenko, Konoplyanka – Garmash – Milevskiy, Devic

Min. 63 Tymoschuk primește cartonaș galben după un fault asupra lui Parker
Min. 62 Mingea trimisă de Devic trece de linia porții, dar tușierul nu acordă gol
Min. 59 Milevskiy ratează incredibil din 6 metri
Min. 52 Hart respinge în corner centrarea lui Gusev
Min. 48 GOOOL ANGLIA! Rooney deschide scorul din centrarea lui Gerrard
Min. 46 A început repriza secundă
Min. 45+1 Arbitrul fluieră finalul primei reprize
Min. 42 Yarmolenko driblează trei adversari, dar este blocat în interiorul careului
Min. 1 A început partida

Anglia are patru puncte în Grupa D după remiza din meciul cu Franța (1-1) și victoria din meciul cu Suedia (3-2). Britanicii au nevoie de o remiză în meciul de astăzi pentru a nu depinde de rezultatul partidei Suedia – Franța. Wayne Rooney va debuta la EURO 2012 în această seară după ce în primele două meciuri nu a jucat din cauza undei suspendări.

Ucraina are trei puncte, reușind să învingă în prima etapă Suedia prin „dubla” lui Shevchenko. Pentru a merge în sferturi, gazdele au nevoie de victorie în meciul din această seară.