Au mai rămas două NECUNOSCUTE! 6 echipe deja calificate în sferturile Ligii Campionilor

Publicat: 13 03. 2024, 06:30
Actualizat: 13 03. 2024, 07:48

Arsenal Londra și FC Barcelona sunt ultimele două echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Londonezii au ajuns în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a trecut de FC Porto, scor 4-2, la loviturile de departajare. În tur fusese 1-1.

Arsenal a marcat prin Troussard, în minutul 41, şi a egalat scorul din tur, când portughezii s-au impus, scor 1-0.

După 90 de minute, scorul a rămas acelaşi, iar meciul a intrat în prelungiri. La finalul prelungirilor s-a trecut la loviturile de departajare.

Pentru Arsenal au transformat Odegaard, Havertz, Saka şi Rice. La FC Porto au transformat Pepe, Grujic şi au ratat Wendell şi Galeno.

FC Barcelona a învins, marţi seară, pe teren propriu, formaţia Napoli, scor 3-1. Pentru catalani au înscris Lopez (15), Cancelo (17) şi Lewandowski (84), în timp ce pentru Napoli a punctat Rrahmani, în minutul 30. În tur fusese 1-1.

Interesant e că Pau Cubarsi, la doar 17 ani, a fost titular la Barcelona în meciul cu Napoli, scor 3-1, din manșa retur a optimilor Champions League.

În sferturi s-au mai calificat Bayern Munchen, Real Madrid, Manchester City şi Paris Saint-Germain.