Australian Open. Victorii lejere pentru Naomi Osaka, Serena Williams și Petra Kvitova în primul tur

Publicat: 20 01. 2020, 08:48

Naomi Osaka a fost cea care a disputat primul meci de pe Rod Laver Arena. Japoneza a trecut în două seturi de sportiva cehă Marie Bouzkova (59 WTA), scor 6-2, 6-4, la capătul unei partide care a durat o oră și 20 de minute. În runda secundă, nipona o va întâlni pe chinezoaica Saisai Zheng (42 WTA).

Tot luni dimineața și tot pe Rod Laver Arena, Serena Williams a debutat cu o victorie categorică la Australian Open, obținută în 58 de minute. Fostul lider mondial a trecut de rusoaica Anastasia Potapova, scor 6-0, 6-3, urmând să se dueleze în următoarea fază cu slovena Tamara Zidansek (70 WTA).

O altă victorie facilă i-a aparținut sportivei din Cehia, Petra Kvitova, care nu a avut emoții în duelul de 50 de minute cu conaționala Katerina Siniakova, scor 6-1, 6-0. Ea o va întâlni în turul al doilea pe iberica Paula Badosa (97 WTA).

Meciurile din turul secund de la Australian Open sunt programate pentru zilele de miercuri și joi.