Baltimore Ravens a câștigat a 47-a ediție a Super Bowl

Publicat: 04 02. 2013, 12:11
Actualizat: 06 07. 2013, 09:41

Echipa Baltimore Ravens a câștigat ediția a 47-a a Super Bowl, finala Ligii de Fotbal American (NFL) din SUA, după ce a trecut de formația San Francisco 49ers, scor 34-31, pe stadionul din New Orleans, informează AFP.

Meciul a fost întrerupt timp de 35 de minute la începutul sfertului patru, din cauza unei pene de curent, când Baltimore conducea, scor 28-6.

La pauza meciului a avut loc un spectacol susținut de cântăreața Beyonce.

Baltimore Ravens a câștigat Super Bowl pentru a doua oară în istorie, după ce a mai reușit acest lucru în 2001.

La finalul meciului, antrenorul echipei din Baltimore John Harbaugh l-a îmbrățișat pe tehnicianul advers, fratele său mai mic, Jim Harbaugh. „I-am spus că-l iubesc și el m-a felicitat”, a declarat învingătorul.

Quaterback la Ravens, Joe Flacco a fost desemnat cel mai bun om al meciului (MVP). De asemenea, aceasta a fost ultima partidă pentru fundașul Ray Lewis, după 17 sezoane petrecute la Baltimore Ravens.

La meci au asistat aproximativ 73.000 de spectatori.