Campioana Simona Halep n-a stat nicio o oră pe teren în primul meci de la Madrid: 6-1, 6-2 cu K. Pliskova

Publicat: 07 05. 2017, 22:43

This browser does not support the video element.

Halep a învins-o, în primul tur, scor 6-1, 6-2, pe sportiva cehă Kristyna Pliskova, ocupanta poziției 58 WTA, într-un meci care a durat 58 de minute.

După un prim set adjudecat în 26 de minute de joc, Halep a câștigat actul secund cu 6-2, abia după cea de-a patra minge de meci pe care a avut-o.

A patra jucătoare a lumii și-a păstrat serviciul pe întreaga durată a partidei și a reușit patru break-uri. Ea a servit trei ași, a comis două duble greșeli, iar procentajul de reușită la serviciu a fost de 76 la sută cu prima minge și 56 la sută cu cea de-a doua. Halep a avut 19 lovituri direct câștigătoare și doar 10 erori neforțate, în timp ce adversara sa a reușit nouă lovituri direct câștigătoare și a comis 15 erori neforțate.

În turul următor, Halep o va întâlni pe italianca Roberta Vinci (locul 36 WTA), care a avansat în această fază a competiției după o victorie, scor 6-1, 1-6, 6-1, cu rusoaica Daria Kasatkina (28 WTA).

Prezența în turul secund la Madrid este recompensată cu 65 de puncte în ierarhia mondială și 32.260 de euro.

Simona Halep, în vârstă de 25 de ani, este deținătoarea titlului la Madrid.