Campionatul Mondial de Fotbal 2014: Zeci de arestați și mașini incendiate în Franța, după eliminarea Algeriei

Publicat: 01 07. 2014, 10:55

„Meciul Algeriei nu a dus la violențe așa cum se credea. Au fost 29 de arestări pe tot teritoriul Franței, majoritatea pentru incendierea de vehicule și pubele”, a declarat purtătorul de cuvânt al ministerului de Interne.

Franța a fost scena unor violențe puternice, după ce naționala Algeriei a remizat cu Rusia, scor 1-1, în ultima etapă a grupei H și s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale.

Conform ultimelor sondaje, în Franța trăiesc peste 700.000 de imigranți algerieni și peste un milion de descendenți ai imigranților algerieni care sunt cetățeni francezi.

Reprezentativa Germaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, în urma victoriei din meciul cu selecționata Algeriei, scor 2-1, după prelungiri, luni, la Porto Alegre, în optimile competiției.

Pentru Germania au marcat Schurrle ’92 și Ozil ‘119, iar pentru Algeria a înscris Djabou ‘120+2.