Prima pagină » Sport » Ce adoră „Doamna de Fier” din judo-ul românesc!

Ce adoră „Doamna de Fier” din judo-ul românesc!

Gianina Andreica, antrenoarea lotului olimpic feminin, a făcut întâi gimnastică ritmică.

S-a îndrăgostit de judo de când a asistat la primul antrenament al fraților săi, iar apoi și-a dorit să se facă antrenoare. Acum coordonează lotul olimpic feminin al României, însă în timpul liber, Doamna de Fier de pe saltea se transformă.

Gianina Andreica recunoaște că adoră să poarte rochii de seară și pantofi cu toc, dar pentru că nu are timp să participe la petreceri, pentru că e în permanență alături de fetele din lot, le poartă seara, în casă.

Ce adoră „Doamna de Fier” din judo-ul românesc

„Îmi place foarte mult să mă îmbrac foarte elegant. Ador. Nu am timp, pentru că în momentele în care ar trebui să fiu la anumite evenimente eu sunt în competiții. Foarte rar avem un weekend în care să nu fim plecați și evenimentele sunt de obicei în weekenduri. Dar ador, mă mai îmbrac și în casă, îmi place cum îmi stă rochia, mă dezbrac și mă culc” a declarat Gianina Andreica, antrenor lot olimpic feminin de judo.

Povestea de dragoste cu judo-ul a început „la prima vedere”. Dar, recunoaște că, mai mult decât procedeele spectaculoase, ceea ce i-a plăcut cel mai mult a fost costumul alb pe care îl purtau sportivii. De altfel, când s-a apucat de judo, ea practica un sport cu totul diferit: gimnastică ritmică.

S-a îndrăgostit de la început de costumul alb de la judo

„Inițial am făcut gimnastică ritmică. Frații mei au mers la judo și eu am mers doar să văd cum e. Și m-a atras extraordinar de mult ținuta. Și i-am spus domnului Bercean că vreau și eu să fac judo, dar numai dacă îmi dă pijama cum are dânsul. Și a spus da, o să primești o pijama dacă vii la judo” a mai spus Gianina Andreica.

După o carieră de peste 12 ani ca sportiv, Gianina Andreica a făcut pasul spre antrenorat, acolo unde și-a dorit mereu să activeze: „Eu am știut exact de când făceam sport că îmi doresc să fiu antrenor. Poate marilor campioni le e dificil, da mie nu mi-a fost deloc greu, mi-a fost chiar ușor. Am început cu copiii și ulterior am lucrat cu centrul olimpic, cu lotul olimpic de tineret și ultima treaptă și cea mai importantă, lotul olimpic de senioare”.

Antrenoare cu o experiență de 25 de ani, Gianina Andreica recunoaște că e mai ușor de lucrat cu fetele decât cu băieții: „E mai ușor cu fetele. Sunt extrem de serioase. Nu pot să spun că avem aceleași calități în echipa de fete, băieții sunt mult mai talentați și lucrează cu totul altfel. Dar seriozitatea și disciplina pe care le ai la feminin nu le vei găsi niciodată la masculin”.

Când este liberă, citește toată ziua

În puținul timp liber pe care îl are, Gianina Andreica se pierde în lectură. „Citesc, ador să citesc. Ador să stau undeva într-o pădure, undeva în aer liber și să citesc. Nimic nu-mi doresc mai mult altceva. Efectiv, să am liniștea mea. Citesc orice. Aveam o doamnă care m-a inspirat. Doamna decan Flavia Rus, nu mai e printre noi, dânsa m-a inspirat, omul care mi-a deschis dragostea pentru citit” a declarat Gianina.

Chiar dacă citește foarte mult, antrenoarea lotului olimpic feminin nu a reușit să învețe limba japoneză. „Nu am învățat japoneză. E foarte grea. Adică știu doar ce-i legat de judo. Mai mult nu aș putea, este chiar foarte greu să vorbești japoneza” – Gianina Andreica, antrenor lot olimpic feminin de judo.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Peter Magyar îl acuză pe Orban că „i-a trădat” pe maghiarii din Transilvania: „L-a susținut pe George Simion”
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 7000 de euro. Terenul are 1900 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?