Ce sume au primit Horia Tecău și Monica Niculescu după evoluțiile lor la Wimbledon

Publicat: 13 07. 2015, 15:12
Actualizat: 03 08. 2015, 22:30

Horia Tecău a obținut titlul la dublu, alături de olandezul Jean-Julien Rojer. Tecău a înregistrat astfel cel mai bun rezultat al unui român la dublu, din 1975, când Ilie Năstase câștiga această probă, în echipă cu americaul Jimmy Connors, la US Open.

Trofeul cucerit l-a propulsat pe sportivul din Constanța de pe locul 7 pe locul 5 ATP, cea mai bună clasare, pe care a mai ocupat-o în 2012, și i-a adus totodată un premiu individual de 170.000 de lire sterline (aproape 240.000 de euro sau 265.000 de dolari), cel mai mare pe care l-a încasat vreodată un jucător român în această probă.

El a ajuns la 2,786 de milioane de dolari câștigați în carieră (fără banii din participările la dublu-mixt), conform statisticii oferite de site-ul oficial al ATP, sumă cu care ocupă locul 3 în clasamentul „all-time” al premiilor obținute de tenismenii români, după Andrei Pavel (5,225 milioane de dolari) și Victor Hănescu (4,311 milioane de dolari). Însă Pavel și Hănescu au obținut cea mai mare parte a „averii” lor din tenis în proba de simplu, în timp ce Tecău a câștigat numai de la dublu.

La rândul ei, Monica Niculescu, locul 41 WTA, și-a egalat la Wimbledon cel mai bun rezultat la un Grand Slam, calificarea în optimile de finală, performanță pe care a înregistrat-o și la ediția 2011 a US Open. Ea a fost recompensată cu 127.000 de lire sterline (178.500 euro sau aproximativ 200.000 de dolari), un record pentru cariera ei. Pe lângă acești bani, Niculescu a mai primit aproximativ 11.000 de dolari, pentru califcarea în turul al doilea la probei de dublu.

Anterior, cel mai mare premiu încasat de Niculescu a fost de aproape 170.000 de dolari, după ce a atins faza semifinalelor la turneulul de categorie Premier Mandatory de la Beijing, în 2011.

În total, Niculescu a obținut 3,38 de milioane de dolari din tenis, fiind a doua româncă în activitate din puncte de vedere al premiilor, după Simona Halep, locul 3 WTA (8,85 milioane de dolari), conform site-ului WTA.

Tot după participarea la Wimbledon (turul al treilea la simplu și al doilea la dublu), Irina-Camelia Begu, locul 30 WTA, a câștigat aproximativ 134.000 de dolari și a depășit două milioane de dolari premii din tenis în carieră.

Sumele de bani de mai sus sunt brute și nu țin cont de inflație.