CFR Cluj a învins Rapid și merge în sferturile Cupei României

Publicat: 31 10. 2014, 08:34

Formația CFR Cluj s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României-Timișoreana, după ce a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-1), echipa Rapid, în optimile competiției.

Gazdele au deschis scorul prin Pancu, în minutul 10. Pentru CFR Cluj au marcat Dore ’79 și Chanturia ’87.

Rapid: Bornescu – Tînc, Mera, Iacob, Mendy (Savin ’53) – Dică – Martin, Rui Miguel, Pancu, Boukaka (Coman ’63) – Roșu (Negru ’73). Antrenor: Marian Rada.

CFR Cluj: Felgueiras – T. Lopes, Larie, Rada, Camora – Jakolis (Carp ’71), Muniru, Monroy, Fl. Costea (Chanturia ’46) – Tade (Ivanovski ’46), Dore. Antrenor: Vasile Miriuță.

Cartonașe galbene: Savin ’67, Rui Miguel ’73, Dică ’80, Pancu ’90+4 / Rada ‘9, Dore ’23, ’90+1, Monroy ’35, T. Lopes ’56, Jakolis ’61, Muniru ’90+4

Cartonaș roșu: Dore ’90+1

Meciul a fost arbitrat arbitrat de o brigadă condusă de Iulian Dima, cu Vasile Marinescu și Stelian Slabu la cele două linii.

Arbitru de rezervă a fost Eduard Ioniță, iar observatori Dan Petrescu și Adrian Mihalcea.

La meci au asistat aproximativ 3.500 de spectatori.

Fanii de la tribuna a II-a au afișat un banner cu mesajul: „2.11.2014. Noi vrem o Românie mare, liberă și curată – din mâna politicienilor falși patrioți scăpată”.

După golul al doilea marcat de CFR Cluj, de la tribuna 0 s-a aruncat o sticlă de plastic la marginea terenului.