Coșmarul de la Middlesbrough, locul 4 în topul celor mai spectaculoase reveniri din istoria fotbalului

Publicat: 09 08. 2013, 18:25
Actualizat: 05 07. 2016, 21:21

Un meci jucat de Steaua a fost inclus pe lista celor mai spectaculoase cinci reveniri din istoria fotbalului european, de către portalul sportskeeda.com.

Meciul Middlesbrough – Steaua, returul semifinalei din Cupa UEFA 2005-2006, a fost inclus pe locul 4 în respectivul clasament.

Steaua câștigase meciul de la București cu 1-0 și conducea cu 2-0 în Anglia, moment în care Middlesbrough și-a revenit spectaculos. Englezii au câștigat cu 4-2, golul patru fiind marcat în ultimul minut, și s-au calificat în finala Cupei UEFA.

Cea mai spectaculoasă revenire din istoria fotbalului european a fost considerată finala Ligii Campionilor 2004-2005, când Liverpool a revenit de la 0-3 contra lui AC Milan, a egalat și a câștigat la penalty-uri.

Pe locul 2 se situează finala Ligii Campionilor 1998-1999, când Manchester United, care era condusă de Bayern Munchen cu 1-0, a marcat în minutele 91 și 93 și a câștigat trofeul.

Pe locul 3 se situează meciul Dinamo Zagreb-Olympique Lyon 1-7, în urma căruia francezii i-au depășit la golaveraj pe olandezii de la Ajax Amsterdam și s-au calificat în dauna acestora în primăvara Ligii Campionilor 2011-2012. Meciul a fost considerat unul suspect, din cauza scorului-fluviu, în condițiile în care la pauză era doar 0-1, și a faptului că unul dintre jucătorii croați a fost surprins făcându-le cu ochiul jucătorilor francezi, după unul dintre goluri.

Pe locul 5 se situează partida Deportivo la Coruna-AC Milan, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor 2003-2004. După ce pierduse cu 4-1 în Italia, Deportivo a câștigat cu 4-0 pe teren propriu și și-a asigurat calificarea în semifinale.