Cristina Neagu, golgheterul CM de handbal

Publicat: 20 12. 2015, 18:52

„Este o mare performanță pentru handbalul românesc. La început obiectivul era să intrăm pe locurile pentru turneele preolimpice și sunt foarte fericită că am luat medalie. Le mulțumesc oamenilor care au fost în tribună și celor care ne-au susținut din fața televizoarelor. Îi mulțumesc lui Dumnezeu că m-a ajutat ca 2015 să fie anul meu”, a spus Neagu la Dolce Sport.

Naționala de handbal feminin a României a câștigat, duminică, la Herning, medalia de bronz a Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins reprezentativa Poloniei, în finala mică, cu scorul de 31-22 (15-8), tricolorele obținând o medalie mondială după 10 ani și prima de bronz din istorie.

Marcatoarele echipei României au fost Neagu 10 goluri, Manea 4, Ardean-Elisei 3, Geiger 3, Vizitiu 3, Buceschi 2, Nechita 2, Szucs 1, Tănăsie 1, Marin 1, Perianu 1, iar pentru Polonia s-a remarcat Achruk, cu 6 reușite.

MVP-ul finalei mici a fost Cristina Neagu, cea care, de altfel, va fi și golgheterul turneului final cu 63 de goluri