CSM București, victorie mare cu FTC Budapesta la 24 de ore după ce Gyor o învinsese pe Rapid! Cum arată clasamentul în Champions League

Publicat: 04 12. 2022, 19:23
Actualizat: 04 12. 2022, 19:23

CSM Bucureşti, a învins duminică, pe teren propriu, formaţia ungară FTC Budapesta, scor 30-24 (10-11), în etapa a şaptea din grupa A a Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare pentru CSM au fost Neagu 13 goluri, Omoregie 6, iar de la FTC s-a remarcat Malestein 5 reuşite. În poarta CSM, Marie Davidsen a avut 13 intervenţii.

După o primă repriză mai puțin bună, în special în startul ei, CSM București a fost condusă la pauză de Ferencvaros, scor 10-11.

În partea a doua a partidei din Sala Polivalentă, lucrurile au arătat însă cu totul altfel. CSM București a jucat excelent, iar Cristina Neagu a fost de neoprit. Cu 13 reușite, aceasta a fost cea mai bună marcatoare a meciului de duminică, dovedind că a trecut repede peste dezamăgirea trăită în meciul naționalei României cu Muntenegru, de la Campionatul European.

CSM București, victorie mare cu FTC Budapesta la 24 de ore după ce Gyor o învinsese pe Rapid! Cum arată clasament în Champions League

Următorul meci pentru CSM Bucureşti va fi returul cu Ferencvaros, care se va juca pe 10 decembrie.

În grupă s-au mai jucat în această etapă meciurile dintre Banik Most – Vipers 21-43, Krim Ljubljana – Odense 23-29, SG BBM Bietigheim – Brest Bretagne 25-25.

După succesul cu Ferencvaros, CSM București a ajuns pe locul al doilea, poziție care asigură calificarea directă în sferturile Ligii Campionilor.

Campioana la handbal feminin Rapid Bucureşti a fost învinsă pentru prima dată, sâmbătă, în grupa B a Ligii Campionilor, în deplasare, de Gyor ETO, scor 32-30 (18-15).