Cupa Davis: România – Spania 1-2. Tecău și Mergea s-au impus la dublu

Publicat: 16 07. 2016, 18:02
Actualizat: 02 11. 2016, 21:50

Perechea Horia Tecău/Florin Mergea a început slab disputa de la Cluj, în fața cuplului Feliciano Lopez/Marc Lopez. Românii au cedat cu 3-6 în primul set, după ce adversarii au câștigat pe serviciul advers încă din debutul partidei. Manșa secundă a aparținut în totalitate românilor, care nu le-au lăsat spaniolilor decât un singur game.

Rolurile s-au inversat în setul al treilea, câștigat de frații Lopez cu 6-1. Actul al patrulea a fost cel mai echilibrat. Niciuna dintre perechi nu și-a cedat serviciul și au oferit un tenis de cel mai înalt nivel, până la 6-5 pentru Tecău și Mergea, care au profitat de erorile neforțate ale ibericilor pe serviciul lui Marc Lopez și au închis setul cu 7-5.

Decisivul a fost controlat de perechea din România, care a reușit break-ul decisiv la 4-3. Apoi, Horia Tecău și-a păstrat serviciul și a încheiat meciul cu 3-6, 6-1, 1-6, 7-5, 6-3, iar scorul în meciul dintre România și Spania a devenit 1-2.

Duminică, Marius Copil îl va întâlni de la ora 13:00 pe Roberto Bautista Agut, în timp ce Adrian Ungur va evolua în a doua dispută a zilei cu Feliciano Lopez.

Vineri, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, România a pierdut ambele partide de simplu din ziua 1. În primul meci, Marius Copil (25 de ani, locul 163 ATP) a fost învins de către de Feliciano Lopez (34 de ani, poziția 21 ATP), scor 6-7 (4-7), 7-5, 4-6, 6-3, 3-6, după 3 ore și 41 de minute. Apoi, Adrian Ungur (31 de ani, locul 185 ATP) a fost învins de către Roberto Bautista (28 de ani, 15 ATP), scor 3-6, 2-6, 1-6.