Delvine Relin Meringor, prima sportivă din România calificată la OLIMPIADA din 2024

Publicat: 20 03. 2023, 10:31

Delvine Relin Meringor a încheiat pe locul trei maratonul de la Barcelona, cu timpul de două ore, 20 minute și 48 de secunde și a reușit baremul de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris.

Atleta română de origine kenyană a realizat al doilea timp din istoria probei în România și este primul sportiv român care obţine „biletul” pentru Olimpiada din 2024.

Martonul a fost câştigat de Zeineba Yimer Worku (2 h 19 min 44 sec), iar pe doi s-a clasat Selly Chpeyego (2 h 20 min 04 sec). La masculin a triumfat Marius Kimutai (02 h 05 min 06 sec).

Delvine Relin Meringor e prima sportivă din România calificată la Olimpiada din 2024

La concurs au luat startul 15.200 de alergători, dintre care 3.600 în proba feminină.

Delvine Relin Meringor e antrenată de Valentin Anghel, cel care are sub comanda și o altă atletă de succes, pe Claudia Bobocea, care  câştigat medalia de argint în proba de 1500 metri la Campionatele Europene de atletism în sală.

„MERINGOR, prima calificată la Olimpiadă

Stelista Delvine Relin Meringor, antrenată de Valentin Anghel, a terminat a treia Maratonul de la Barcelona, cu 2h.20:48, al doilea timp din istoria probei în România, realizând astfel baremul de participare pentru Jocurile Olimpice de la Paris din 2024.

Cursa a fost câștigată de către Zeineba Yimer Worku (Etiopia), cu 2h.19:44, iar pe poziția a doua s-a clasat Selly Chpeyego (Kenya) cu 2h.20:04.

Competiția aflată la a 44-a ediție s-a desfășurat în acest weekend la Barcelona, cu participarea a 15200 de alergători dintre care 3600 în proba feminină” arată CSA Steaua, clubul unde e legitimată Delvine Relin Meringor.