Eduard Carol Novak, locul opt în cursa de ciclism pe șosea din cadrul Jocurilor Paralimpice

Publicat: 06 09. 2012, 14:58
Actualizat: 01 02. 2019, 23:31
Rutierul român Eduard Carol Novak s-a clasat, joi, pe locul opt în cursa de ciclism pe șosea din cadrul Jocurilor Paralimpice de la Londra, ce s-a desfășurat pe distanța a 80 de kilometri, informează site-ul oficial al competiției.

Novak a venit la 16 secunde de învingătorul Igor Dementiev (Ucraina). Pe locurile doi și trei s-au situat în ordine Xinyang Liu (China) și Michele Pittacolo, ultimul trecând linia de sosire cu doar trei secunde înaintea lui Novak.

Celălalt român prezent în cursă, Imre Torok, a abandonat după 32 de kilometri.

Eduard Carol Novak a obținut o medalie de aur, în proba de urmărire pe velodrom, și una de argint, la contratimp pe șosea.