FCSB a făcut instrucție cu Rapid pe Arena Națională! Trupa lui Mihai Pintilii a condus cu 3-0 în minutul 57. Mutu: „Un duş rece” | GALERIE FOTO

Publicat: 07 11. 2022, 00:01

FCSB a învins duminică seara, pe teren propriu, formaţia Rapid Bucureşti, scor 3-1, într-un meci al etapei a 17-a din Superligă.

Meciul de pe Arena Naţională, la care au asistat aproape 32.000 de spectatori, a început cu patru minute întârziere din cauza torţelor şi petardelor aruncate pe teren de ultraşii FCSB.

FCSB s-a impus la capătul unui joc foarte bun, prin golurile marcate de Andrei Cordea (14), Andrea Compagno (31) şi Octavian Popescu (57), în timp ce pentru Rapid a punctat Marko Dugandzic (76 – penalty).

Tavi Popescu (19 ani) a înscris primul său gol în Superliga după o pauză de aproape șase luni. Ultima reușită a internaționalului român a fost la meciul cu CFR Cluj din ultima etapă a sezonului 2021 – 2022 din Superliga, pe 22 mai.

La scurt timp după ce a înscris în poarta lui Horațiu Moldovan, Octavian Popescu s-a accidentat și a fost înlocuit de Miculescu.

FCSB venea după un eşec în deplasare cu Universitatea Cluj (1-2), iar Rapid era neînvinsă de patru etape (două victorii, douî egaluri).

E meritul jucătorilor şi atât. Am spus că vreau să începem meciul foarte tare, să facem presing sus. A contat şi faptul că au venit suporterii aseară la ei.
Mihai Pintilii

Cum au arătat cele două distribuții tactice?

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Haruţ, Tamm, Radunovic – Olaru, Şut, Oaidă (Nikolov 84) – Cordea (Fl. Coman 89), Compagno (Omrani 85), Oct. Popescu (Miculescu 65). Antrenor: Mihai Pintilii

RAPID: Moldovan – Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais – Emmers (A. Ciobanu 67), Al. Albu, Kait – Sefer (Pănoiu 59), Luckassen (Fl. Ştefan 72), Al. Ioniţă II (Dugandzic 59). Antrenor: Adrian Mutu

Un duş rece pentru că să pierzi într-un derby, e greu pentru noi, care eram într-o perioadă bună. La jucători nu e vorba de blocaj, e vorba că atunci când faci două cadouri, cazi şi trebuie să-ţi regăseşti echilibrul