FED CUP: ROMÂNIA – CEHIA 2-2. MONICA NICULESCU, ÎNVINSĂ DE PLISKOVA

Publicat: 07 02. 2016, 18:28

Niculescu a pierdut, în trei seturi, cu 4-6, 6-4, 3-6, după două ore și 19 minute de joc. Jucătoarea din România a avut o revenire în setul doi, când a câștigat patru game-uri consecutive.

În primul meci de duminică, Simona Halep (3 WTA) s-a impus în trei seturi, scor 6-4, 3-6, 6-3, în meciul cu Petra Kvitova (9 WTA) în două ore și 13 minute. România mai are nevoie de o singură victorie pentru a o elimina pe Cehia, câștigătoarea FED Cup din 2015.

Rezultatele de sâmbătă:
Simona Halep (3 WTA) – Karolina Pliskova (13 WTA) 7-6 (4), 4-6, 2-6
Monica Niculescu (37 WTA) – Petra Kvitova (9 WTA) 6-3, 6-4
Duminică, se va disputa meciul decisiv, de dublu, între Andreea Mitu/Raluca Olaru și Barbora Strycova/Denisa Allertova. Echipele pot fi schimbate înainte de începutul meciului.

Învingătoarea din această confruntare va întâlni, în semifinalele FED Cup, echipa care se impune în duelul Germania – Elveția, scor 2-2.