Irina Begu, eliminată în primul tur la US Open

Publicat: 30 08. 2016, 07:14

Partida a durat o oră și 15 minute. Primul set a fost, practic, fără istoric. Sportiva de pe locul 99 WTA s-a impus în doar 27 de minute, la zero, fără a-i permite Irinei să opună rezistență.

Actul doi a început la fel de dezechilibrat, Tsurenko conducând cu 3-0, dar Irina Begu a reușit să revină și a egalat la trei, fiecare jucătoare reușind câte un break. Jucătoarea din Ucraina s-a distanțat din nou, la 5-3, însă Irina nu a cedat și s-a apropiat la 5-4. În final, Tsurenko s-a impus, scor 6-4, și a câștigat partida.

În turul următor, Lesia Tsurenko, o va întâlni pe Yafan Wang din China. Pentru participarea în primul tur al turneului de la US Open, Irina Begu va primi 43,313 de dolari și zece puncte WTA.