Irina Begu s-a calificat în turul trei la Roland Garros. Peste cine va da

Publicat: 26 05. 2016, 09:48
Actualizat: 16 04. 2018, 16:47

Jucătoarea de tenis Irina Begu (locul 28 în clasamentul mondial) a câștigat, miercuri, meciul cu sportiva americană Coco Vandeweghe (poziția 43 WTA), scor 6-7 (4), 7-6 (4), 10-8, în turul secund al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, disputat pe zgură și dotat cu premii de 12.032.000 euro.

Meciul a durat 3 ore și 41 de minute. Pe durata partidei, Irina a servit 4 ași și a comis 11 duble greșeli. Românca a câștigat 71% dintre punctele jucate cu primul serviciu și 48% cu serviciul 2. Begu și-a pierdut de cinci ori serviciul, dar a reușit șase break-uri.

Diferența s-a făcut în privința jocului de constanță. Românca a comis mult mai puține erori neforțate decât americanca, 35 în comparație cu 55. Totuși, Vandeweghe a dictat de multe ori ritmul și a avut mai multe mingi direct câștigătoare, 50, față de 31 ale Irinei.

A fost prima confruntare directă dintre româncă și americancă. Coco Vandeweghe este o specialistă a suprafețelor rapide și a disputat doar trei meciuri pe zgură în acest an.

Pentru accederea în turul 3 la Openul Franței, Irina Begu și-a asigurat 130 de puncte în clasamentul WTA și un cec în valoare de 102.000 de euro.

În runda următoare de la Paris, Irina va evolua împotriva germancei Annika Beck (locul 39 WTA). Beck (22 de ani) a trecut în precedentele tururi de ucrainencele Maryna Zanevska (141 ATP), scor 6-1, 6-2, și Katerina Bondarenko (65 WTA), scor 4-6, 6-3, 7-5. Begu și Beck nu s-au mai confruntat niciodată în carieră.

Irina Begu a atins cel puțin sferturile de finală la ultimele trei turnee importante la care a evoluat, Charleston, Madrid și Roma, iar acest lucru i-a conferit statutul de cap de serie la Roland Garros. În 2015, Begu s-a oprit în turul 3 la Openul Franței.