JO 2020 | Naţionala de fotbal a României a ratat calificarea în sferturile de finală

Publicat: 28 07. 2021, 14:20
Actualizat: 28 07. 2021, 14:21

Naţionala de fotbal a României a ratat calificarea în sferturile de finală din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo. Era nevoie de o victorie în partida cu Noua Zeelandă, însă meciul s-a încheiat 0-0.

Elevii lui Mirel Rădoi au avut câteva ocazii de a da gol. În minutul 11, Florescu a pătruns în careul advers, a trimis spre poartă, însă mingea a lovit bara și a ieșit în corner.

În minutul 31 – Aioani are o intervenţie salvatoare la şutul trimis pe jos, din lovitură liberă, de Chris Wood, scoţând de la rădăcina bării.

Minutul 37 – Acelaşi Wood loveşte mingea cu capul din apropiere, dar Aionani respinge cu un reflex de ultim moment. Mingea, revenită la un atacant neozeelandez, este şutată pe spate, căzând cu noroc pe bara transversală.

În minutul 60, Marius Marin a trimis cu capul din doar câțiva metri, dar portarul a fost pe fază. De asemenea, în minutul 71, Rațiu a trimis și el cu capul, dar portarul a respins și atunci.

ROMÂNIA: 12.Aioani – 15. Chindriş (16.Deaconu, 79), 6. Ghiţă, 17. R. Grigore – 14. Raţiu, 8. M. Marin (c),18. Dulca (10. Ciobanu, 79), 3. Fl. Ştefan – 13. Florescu (21. Sefer, 87), 19. Sîntean (9. Ganea, 59), 20. Dobre (11. V. Gheorghe, 79).
Rezerve: 1. Popa, 4. Paşcanu.
Selecţioner: Mirel Rădoi.

Noua Zeelandă: 1. Woud – 17. Eliott (15. Ingham, 46), 16. Stensness, 4. Pijnaker, 3. Cacace – 7. Just, 10. Stamenic, 8. Bell, 11. Champness (12. McCowatt, 46) – 9. Wood, 19. Garbett (6. Lewis, 72).
Rezerve: 13. Searle, 14. Stanger, 18. Waine, 20. Sutton.
Selecţioner: Danny Hay