JOCURILE OLIMPICE LONDRA 2012. Răzvan Martin a cucerit medalia de bronz la haltere

Publicat: 31 07. 2012, 23:24
Actualizat: 06 03. 2013, 07:29

Răzvan Martin a cucerit medalia de bronz la haltere, 69kg. Românul a reușit să ridice un total de 332 de kg. Medalia de aur a fost luată de chinezul Qingfeng Lin, care a reușit un total de 344 de kg, iar argintul de indonezianul Triyatno Triyatno, cu 333 kg.

Sportivul nostru a ridicat 152 de kg la stilul smuls, din a treia încercare, și 180 de kg la stiul aruncat, din a doua încercare.

România revine pe podiumul olimpic la haltere masculin după 16 ani.

Primul sportiv român care a intrat în concurs la haltere, Florin Croitoru, s-a clasat pe locul 9, la categoria 56 de kilograme.

Din delegația României în competiția de haltere mai fac parte Roxana Cocoș (69 kg) și Gabriel Sîncrăian (85 kg).