Larisa Iordache, medalie de aur în finală la sărituri, la Cupa Mondială de la Doha

Publicat: 27 03. 2014, 17:58
Actualizat: 14 02. 2016, 22:15

Larisa Iordache a fost notată cu 14.575 la prima săritură și cu 14.100 la cea de-a doua, iar cu o medie de 14.337 a cucerit medalia de aur în finală. Medalia de argint a revenit slovenei Teja Belak (14.100), iar cea de bronz sportivei Wong Hiu Ying Angel (Hong-Kong, 13.812).

În calificări la sărituri, Iordache a ocupat locul 4, cu nota 13.875. Gimnasta s-a clasat însă pe primul loc în calificările de la sol și bârnă, finalele probelor urmând să aibă loc vineri.

Joi seară va concura în finală la inele și Andrei Muntean.

De asemenea, în finalele de vineri pe aparate vor mai lua startul Diana Bulimar (sol și bârnă), Andrei Muntean (sărituri) și Marius Berbecar (paralele).

La Cupa Mondială de la Doha participă 150 de sportivi (99 la masculin și 51 la feminin) din 34 de țări, competiția fiind dotată cu premii totale de 50.000 de dolari.

Următoarele etape din Cupa Mondială vor avea loc la Ljubljana (Slovenia, 18-20 aprilie), Osijek (Croația, 25-27 aprilie), Anadia (Portugalia, 29 mai-1 iunie), Gent (Belgia, 23-24 august) și Medellin (Columbia, 5-7 septembrie).