LIVE: FINALA EURO 2020. ITALIA ESTE CAMPIOANA EUROPEI! Anglia – Italia 1-1, 3-4 după lovituri de la 11 metri

Publicat: 11 07. 2021, 23:38
Actualizat: 12 07. 2021, 00:56
LIVE: FINALA EURO 2020. Anglia – Italia 1-1. Prelungiri pe Wembley / Sursa FOTO: twitter.com/EURO2020

FINALA EURO 2020. Anglia și Italia au terminat la egalitate, scor 1-1, primele 90 de minute ale finalei Campionatului European de fotbal. La Londra, pe Wembley, totul s-a decis la loviturile de la 11 metri, acolo unde tinerii desemnați de Southgate să bată penalty-uri au clacat, ratând execuțiile.

UPDATE 2

Vor fi lovituri de la 11 metri pe Wembley. Anglia și Italia s-au anihilat reciproc și în cele 30 de minute de prelungiri, fără mari ocazii de gol la vreuna dintre porți.

UPDATE 1

Avem prelungiri la Londra, pe Wembley, în finala de la Euro 2020.

Startul partidei a fost unul de foc, cu Luke Shaw deschizând scorul după numai câteva zeci de secunde. Nici nu trecuseră două minute de primul fluier al „centralului” când defensiva Italiei a cedat.

Bonucci, omul providențial

Cu un Lorenzo Insigne inexistent și un Ciro Imobile care mai mult și-a încurcat coechipierii, Italia a contat în ofensivă pe pătrunderile lui Federico Chiesa. Neobositul mijlocaș al lui Juventus, fost coleg la Fiorentina cu Ianis Hagi, a arat terenul, împingând jocul spre buturile englezilor.

Fără mari șanse de gol în prima repriză, terenul s-a înclinat, de-a dreptul, în partea secundă. Gazdele neoficiale ale acestei finale au făcut prea devreme pasul în spate, iar Italia a profitat din plin. După două șanse irosite de Insigne și Chiesa, a venit și golul de 1-1. După o fază fixă, Bonucci s-a dovedit a fi omul providențial, împingând în poartă o minge care lovise bara.