Marius Copil, eliminat la Roma

Publicat: 13 05. 2017, 18:13
Actualizat: 22 01. 2019, 16:12

Partida dintre cei doi sportivi a durat o oră și 45 de minute. Deși a început bine și a câștigat primul set, scor 6-1, în 30 de minute, Marius Copil le-a cedat pe următoarele două și a fost eliminat. În setul secund, Copil și Donaldson au mers cap la cap cu serviciul până în game-ul șase, când americanul a câștigat contra serivicului și nu și-a mai cedat avatanjul până la final. Jared Donaldson s-a impus în actul doi, scor 6-3, în 34 de minute.

În decisiv, americanul a făcut break încă din start, singura greșeală pe serviciu a lui Copil. De atunci, cei doi au mers cap la cap cu serviciul, iar setul s-a încheiat, scor 6-4, în 41 de minute.

Pentru un loc pe taboul principal al turneului de la Roma, Donaldson îl va înfrunta pe francezul Adrian Mannarino, locul 50 în clasamentul ATP.