Mayweather l-a învins pe Saul „Canelo” Alvarez și a unificat titlurile WBA și WBC. Câte zeci de milioane de dolari a câștigat americanul doar din acest meci

Publicat: 15 09. 2013, 17:11
Actualizat: 01 08. 2014, 14:08

Pugilistul american Floyd Mayweather l-a învins la puncte pe mexicanul Saul Alvarez, și a unificat titlurile WBA și WBC la categoria super welter, într-o gală ce a avut loc sâmbătă, la Las Vegas, în care a boxat și românul Ronald Gavril, informează AFP.

Mayweather s-a impus în 12 reprize, deciziile celor trei arbitri judecători fiind 116-112, 117-111, 114-114.

Aceasta este a 45-a victorie a lui Mayweather în tot atâtea meciuri și prima înfrângere a lui Alvarez, după 42 de succese.

Ronald Gavril s-a impus la Las Vegas în fața americanului Shujaa El Amin, la categoria supermijlocie, într-un meci de opt reprize.

Pentru acest meci Mayweather a avut o bursă garantată de 41,5 milioane de dolari.