Monica Niculescu o elimină pe Maria Sharapova în primul tur la Doha

Publicat: 12 02. 2018, 19:23

La ediția din acest an ea a jucat împotriva unei jucătoare din România, Monica Niculescu, care a dat marea lovitură. Deși a condus cu 5-2 în primul set și părea că va câștiga la pas, Maria s-a chinuit mai bine de o oră pentru a se impune cu 6-4, după o revenire spectaculoasă a Monicăi.

În setul secund, început, cași primul, cu un break al rusoaicei, Niculescu s-a menținut tot timpul în apropierea fostei lidere WTA, a egalat la 1, cu un break,a egealt din nou la 3, recuperând un alt break, pentru ca pe finalul setului, când conducea cu 5-4, să dea lovitura: profită de prima din cele trei șanse de set și egalează, cu același scor, 6-4

În decisiv,  Monica este jucătoarea mai bună, mai atentă, și produce șocul acestui turneu: 6-3  și o mare victorie pentru compatrioata noastră.