Monica Niculescu s-a calificat în finala turneului WTA de la Seul

Publicat: 24 09. 2016, 10:42
Actualizat: 02 04. 2018, 19:04

Niculescu a trecut de sportiva din China după un meci care a durat o oră și 14 minute și, în urma acestei victorii, și-a asigurat 180 de puncte WTA și un cec în valoare de 21.400 de dolari.

Monica Niculescu, în vârstă de 28 de ani, o va întâlni în finala turneului pe Lara Arruabarrena (Spania, 90 WTA). Arruabarrena a trecut în semifinale de Patricia Țig, în două seturi, scor 6-1, 6-2, după un meci ce a durat 56 de minute.

Va fi cea de-a treia confruntare între Monica Niculescu și Lara Arruabarena. Până acum, scorul meciurilor directe este 1-1, după ce Arruabarrena s-a impus în 2011, scor 7-5 6-4 la Marbella, iar sportiva din România a câștigat cu un scor similar o partidă disputată în 2015, la Washington.