Nadia Comăneci, mesaj ca de la campioană la campioană pentru Simona Halep: ”Îmi place tot timpul când luptă până la sfârșit”

Publicat: 10 09. 2015, 07:05
Actualizat: 10 09. 2015, 13:25

„Am reușit să ajung la acest meci care a foarte frumos și foarte greu în acelasi timp, ea a dominat primul set absolut, și îmi place tot timpul când luptă până la sfârșit și revine și își arată dominarea. Voi fi prezentă și la semifinale, stau de pe o zi pe alta”, a declarat Nadia Comăneci.

În momentul în care i s-a transmis că-i poartă noroc Simonei, Nadia a răspuns: „Ea a fost cea care și-a purtat noroc, ea a jucat efectiv. Este foarte talentată și foarte ambitioasă”.

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA și cap de serie numărul 2, s-a calificat, miercuri, în semifinalele US Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4, pe Victoria Azarenka din Belarus, locul 20 WTA și cap de serie numărul 20, în sferturile de finală ale turneului.

Partida a durat două ore și 40 minute și la capătul ei Halep a reușit a treia calificare în penultimul act al unui Grand Slam, după Roland Garros și Wimbledon, ambele în 2014, și a 45-a victorie în 2015.

În faza următoare, Simona Halep o va întâlni, joi, pe italianca Flavia Pennetta, locul 26 WTA și cap de serie numărul 26, care a eliminat-o în sferturi pe Petra Kvitova, locul 4 WTA și cap de serie numărul 5, scor 4-6, 6-4, 6-2.