Ne-am SPERIAT de Danemarca! România, eșec la 16 goluri cu gazda Mondialului de handbal feminin

Publicat: 06 12. 2023, 09:01
Actualizat: 06 12. 2023, 09:02

Prima reprezentativă de handbal feminin a României a pierdut categoric marţi seara, la Herning, în faţa a 12.000 de spectatori, ultimul meci din grupa E a Campionatului Mondial, chiar cu gazda Danemarca, scor 23-39 (10-21).

Ambele echipe erau calificate anterior în grupele principale. Căpitanul Cristina Neagu nu a jucat nici al treilea meci al României la CM.

Pentru România au marcat Lixăndroiu 5 goluri, Pintea 3, Seraficeanu 3, Ostase 3, Popa 2, Dindiligan 2, Buceschi 2, Badea 2, Gogîrlă 1, iar din echipa Danemarcei s-a remarcat Jorgensen 10.

„Am încercat să schimbăm ceva în meci. În prima repriză am pierdut meciul. În a doua repriză am jucat cu tinere jucătoare. Am avut multe situații bune, dar de multe ori am și pierdut în situații bune.

Îmi pare rău pentru acest rezultat. Trebuie să ne mobilizăm și să luptăm. Am încredere în jucătoarele mele. Avem echipă bună și cred că putem juca mai bine decât atât”, a spus Florentin Pera, după meci, citat de Digi Sport.

România se gândește la calificarea în faza sferturilor de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin, în ciuda eșecului usturător suferit în fața Danemarcei marți seara.