Nebunie în Liga Campionilor: 9 goluri în două meciuri! REAL MADRID revine de la 0-2 și a învins cu 5-2 sub privirile lui Istvan Kovacs

Publicat: 22 02. 2023, 06:59
Actualizat: 22 02. 2023, 07:00

Real Madrid a învins, marţi seară, pe Anfield, cu scorul de 5-2, echipa Liverpool, în prima manşă a optimilor Ligii Campionilor. Madrilenii au fost conduşi cu 2-0, dar s-au impus cu 5-2, într-un meci spectaculos arbitrat de Istvan Kovacs.

Darwin Nunez (4) şi Mohamed Salah (14) au marcat pentru gazde, iar golurile oaspeţilor au fost reuşite de Vinicius Junior (21, 36), Eder Militao (47) şi Karim Benzema (55, 67).

Liverpool a condus cu 2-0 după un sfert de oră, dar campioana en titre a reuşit o „remontada” epică, marcând de cinci ori într-o reeditare a finalei competiţiei de anul trecut, cu arbitrul român Istvan Kovacs la centru.

Vinicius a marcat contra lui Liverpool în trei sezoane consecutive, în sferturile ediţiei 2020/21, în finala sezonului 2021/22 şi acum în optimile ediţiei 2022/23.

Nebunie în Liga Campionilor: 9 goluri în două meciuri! Real Madrid revine de la 0-2 și a învins cu 5-2 sub privirile lui Istvan Kovacs

Manşa secundă se va juca în data de 15 martie, pe Stadionul „Santiago Bernabeu”.

Napoli a trecut de Eintracht Frankfurt cu scorul de 2-0 (1-0), marţi seara, în deplasare, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Liderul din Serie A s-a impus prin golurile marcate de Victor Osimhen (40) şi Giovanni Di Lorenzo (65), dar scorul putea fi şi mai mare.

Care este programul optimilor de finală?

• Inter Milano (Italia) – FC Porto (Portugalia)