Nicolae Dică și FCU Craiova, PERFORMANȚĂ în Superliga! Oltenii au dat trei goluri în primele 21 de minute

Publicat: 12 08. 2023, 08:34

FCU Craiova a trecut lejer vineri seara, pe teren propriu, scor 3-1, de revelația acestui sezon FC Voluntari, în meciul de debut al etapei a cincea din Superligă.

Toate golurile gazdelor au venit în prima repriză, până în minutul 21, fiind semnate de Aurelian Chițu, Sekou Sidibe și Benjamin Van Durmen. Pentru ilfoveni a punctat Runar Sigurjonsson în minutul 78.

FC U Craiova a ajuns la șase puncte în clasament – două meciuri legate cu victorii – și a urcat momentan pe locul opt în Superliga. De partea cealaltă, FC Voluntari rămâne cu nouă puncte și riscă să își piardă poziția secundă.

„Am făcut un joc bun ofensiv. Defensiv, îmi doream să nu primim acel gol. Am făcut pressing bun, am fost agresivi. Îi felicit pe băieți pentru rațiunea pe care au avut-o și în continuare trebuie să fim conștienți că ne așteaptă partide grele.

Ne bucurăm că am reușit să câștigăm al doilea joc consecutiv, dar nu am realizat nimic. Trebuie să rămânem calmi. Am încredere în băieți că putem să realizăm lucruri împreună, să facem performanță. La fotbal nu există liniște.

Eu întotdeauna vreau mai mult, nu mă mulțumesc niciodată cu puțin. Cu multă muncă, cu multă disciplină, putem să realizăm treaba asta. Jucătorii au înțeles mesajele noastre și în continuare trebuie să avem aceeași atitudine”, a spus Nicolae Dică, la flash-interviul de după meci.

Formația ilfoveană, pregătită de cuplul Ilie Poenaru – Marin Dună, este revelația acestui start de sezon în Superliga, obținând nouă puncte în primele patru etape

Cum au arătat cele două distribuții

• FCU CRAIOVA: R. Popa – Compagnucci, Lacroix, Danny Henriques, Padula (Mascarenhas 73) – Asamoah, Dr. Albu – Sidibe (Baeten 64; Bahassa 81), Bauza (Achim 80), Van Durmen – A. Chiţu. Antrenor: Nicolae Dică
  • FC VOLUNTARI: Vâlceanu – Ricardinho, Matricardi, Armaş – R. Boboc (D. Florea 78), V. Raţă (Dumiter 69), Crepulja, D. Andrei (Voican 69), Aliji – M. Răduţ (Sigurjonsson 69), Nemec (R. Popescu 84). Antrenor: Ilie Poenaru