Nouă medalii pentru România la Campionatele Balcanice indoor de atletism

Publicat: 23 02. 2014, 19:53
Actualizat: 01 02. 2019, 09:31
Sportivii români au câștigat, sâmbătă, patru medalii de aur, trei de argint și două de bronz, la Campionatele Balcanice indoor de atletism de la Istanbul, se arată într-un comunicat remis agenției MEDIAFAX.

Medaliile de aur au fost obținute de Bianca Răzor (400 metri – 54,17), Mihaela Nunu (800 metri – 2:04,16), Cristina Sandu (triplusalt – 13,27 m) și Anca Heltne (greutate – 18,02 m).

Atletul Andrei Gag a încheiat întrecerile cu record personal, el clasându-se pe locul doi la aruncarea greutății, cu 20,17 m. Tot cu argint a fost recompensată și Alina Rotaru, la lungime, cu 6,45 metri. Locul secund a mai fost ocupat de Ancuța Bobocel, la 1500 m (4:18,24).

Medaliile de bronz au fost câștigate de către Ioan Zăizan, la 1500 metri (3:44,16) și de Cristina Casandra, la 3000 m (9:19,11).

În clasamentul oficial feminin pe echipe, România este lider, cu 150,5 puncte, devansând Turcia – 138,5 puncte, în timp ce la masculin, ordinea a fost inversă: 1. Turcia – 133 puncte; 2. România – 132 p.

Această ediție a Balcaniadei a fost prima cu 15 țări, după cooptarea anul trecut, în toamnă, a altor trei membri. La Istanbul s-au aflat sportivi din Albania, Armenia, Bosnia-Herțegovina, Bulgaria, Croația, Cipru, Georgia, Grecia, Republica Moldova, Muntenegru, România, Macedonia, Serbia, Slovenia și Turcia.