ORA OFICIALĂ a confruntării dintre Halep și Șarapova, în primul tur la US Open

Publicat: 27 08. 2017, 10:58
Actualizat: 22 01. 2019, 13:01

Cele două sportive își vor disputa partida pe arena Arthur Ashe, „centralul” din complexul de la Flushing Meadows, unde este găzduită competiția, dotată cu premii în valoare totală de 20 de milioane de dolari.

Jucătoarea rusă a revenit în competiții în aprilie, după 15 luni de suspendare pentru că a folosit o substanță interzisă, meldonium. Simona Halep nu a obținut nicio victorie împotriva Șarapovei, în cele cinci întâlniri directe de până în prezent. Ultima oară, ele s-au întâlnit la Turneul Campioanelor din 2015, când rusoaica a câștigat cu 6-4, 6-4. Halep a pierdut și două finale în fața Mariei Șarapova, la Roland Garros și la Madrid, ambele în 2014.

Tot în prima zi a US Open și tot în turul I vor juca Mihaela Buzărnescu, locul 133 WTA, cu daneza Carline Wozniacki,locul 5 WTA și cap de serie numărul 5, Irina Begu, locul 58 WTA, cu sportiva ucraineană Katerina Kozlova, locul 115 WTA, și Marius Copil, locul 88 ATP, cu francezul Jo-Wilfried Tsonga, locul 12 ATP și cap de serie numărul 8.