Ovidiu Sabău nu se OPREȘTE! Universitatea Cluj, o nouă victorie în Superliga

Publicat: 03 12. 2023, 19:57

Universitatea Cluj, echipă pregătită de Ovidiu Sabău, a învins-o pe FC U Craiova cu scorul de 2-1 (1-1), duminică, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a 18-a a Superligii de fotbal.

Șepcile roșii au deschis scorul prin Ianis Stoica (19), după o minge respinsă de portarul Ionuţ Gurău. Yassine Bahassa (39) a restabilit egalitatea înainte de pauză. Daniel Popa (53) a marcat golul victoriei gazdelor.

Universitatea Cluj a urcat pe loc de play-off (6) după acest succes.

Clujenii au două victorii şi un egal în ultimele trei etape, iar în ultimele zece runde au pierdut un singur meci (cinci victorii şi patru egaluri).

”Este o victorie meritată, muncită. Vreau să-mi felicit jucătorii, am crezut foarte mult în noi. Am fost o echipă disciplinată, foarte scurtă, agresivă, n-am permis adversarului să verticalizeze, să aibă viteză de joc şi să-şi creeze ocazii de gol.

Am controlat prima repriză, am avut situaţii de a majora scorul. Dacă îi luăm individual pe cei de la FCU Craiova, vedem că au o echipă bună”, a spus Sabău, la flash-interviuri.

Cum au arătat cele două distribuții?

• U CLUJ: P. Iliev – Oancea, Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu – Chipciu, G. Simion (I. Filip 83), Doukoure, I. Stoica (Cîmpanu 82), Nistor – D. Popa (R. Silaghi 76). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău
  • FCU CRAIOVA: Gurău – Compagnucci, Lacroix, Danny Henriques, Padula (Dr. Albu 83) – V. Achim, Van Durmen – A. Chiţu, Bauza (Baeten 57), Bahassa (Sidibe 74) – Blănuţă. Antrenor: Giovanni Costantino

Arbitrul Radu Petrescu va conduce la centru meciul Sepsi OSK – Dinamo, care va avea loc, luni, de la ora 20.00, în etapa a 18-a a Superligii.

Radu Petrescu va fi ajutat de Radu Ghinguleac şi Mihai Marica, iar rezervă va fi Florin Andrei.