Pandurii și Tg. Mureș au retrogradat în Liga 2. Cine s-a salvat și cine joacă în baraj

Publicat: 04 06. 2017, 23:37

Golofca și Lorand Fulop au marcat golurile celor de la FC Botoșani, în minutele 88, respectiv 90+4, iar pentru oaspeți a înscris Ilie, în minutul 90+1. Pandurii a rămas, astfel, cu 27 de puncte, la fel ca ACS Poli Timișoara, care a remizat cu Gaz Metan, scor 2-2, dar formația timișoreană a beneficiat de faptul că la începutul play-out-ului nu i s-a rotunjit punctajul. Pandurii este a doua echipă retrogradată în Liga a 2-a, după ASA Târgu Mureș, care a retrogradat matematic încă din etapa a 11-a.

În meciul dintre Gaz Metan și ACS Poli Timișoara, Eric a marcat de două ori pentru gazde, în minutele 13 și 24, iar pentru oaspeți au punctat Popovici, în minutul 38, și Mailat, în minutul 81.

Pentru menținerea în Liga 1, ACS Poli va juca împotriva divizionarei secunde UTA Bătrâna Doamnă, care a încheiat campionatul Ligii a 2-a pe locul al treilea.

Singura echipă care s-a impus duminică a fost Concordia Chiajna, scor 1-0 cu FC Voluntari, într-un meci disputat la Pitești, succes în urma căruia echipa ilfoveană a obținut salvarea de la retrogradare. Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Grădinaru, în minutul 6.

Clasamentul play-out-ului, cu o singură partidă rămasă de disputat, arată astfel: 1. CSM Iași (13 jocuri/42 de puncte), 2. Gaz Metan (14 j./39 p.), 3. Voluntari (14 j./37 p.), 4. Botoșani (14 j./33 p.), 5. Concordia (14 j./29 p.), 6. ACS Poli Timișoara (14 j./27 p.), 7. Pandurii (14 j./27 p.), 8. ASA Târgu Mureș (13 j./13 p.)