Rapid a pierdut incredibil meciul cu U Cluj, după ce a condus cu 2-0! Cristiano Bergodi: „Sunt primul vinovat”

Publicat: 28 11. 2023, 09:33
Actualizat: 28 11. 2023, 09:35

Universitatea Cluj a învins pe Rapid cu 3-2, în Giuleşti, în ultimul meci din etapa a 17-a a Superligii. Rapid a avut 2-0, dar ardelenii au întors scorul în repriza a doua.

Rapid putea urca pe locul doi în Superligă, lider fiind FCSB, dar i s-a încheiat seria de 11 meciuri consecutive fără înfrângere, în care avea şapte victorii şi patru egaluri.

De partea cealaltă, U este neînvinsă în deplasare în acest sezon, cu patru victorii şi cinci remize.

Rapid a pierdut incredibil meciul cu U Cluj, după ce a condus cu 2-0

Au marcat Jayson Papeau (14), Alexandru Ioniţă II (25), respectiv Daniel Popa (40), Alexandru Chipciu (55) și Ianis Stoica (74).

Au jucat echipele:

RAPID: Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza (Onea – 88)– Al. Albu, Kait (Soni -65), Ioniţă (Tsoumou – 77)– Papeau (El Savvy – 77), Borja Valle, Funsho (Cîrjan – 88). Antrenor: Cristiano Bergodi

U CLUJ: Iliev – G. Simion, Masoero, Piţian, Vătăjelu – Doukoure (Filip – 82 ), Fossati (Oancea, 31)– I. Stoica (Ilie – 89), Nistor, Chipciu – D. Popa (Popadiuc – 81). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Cristiano Bergodi și-a avertizat jucătorii

„Probabil a fost lipsă de maturitate, am picat acest test. De la 2-0, nu se poate pierde, chiar dacă se spune că e un rezultat periculos. Trebuia să jucăm altceva. A fost o primă repriză pe contre, nu există, trebuie echilibru la 2-0. A avut adversarul mai multe contraatacuri în acest meci decât în tot campionatul.Prea multe ocazii le-am dat. Am jucat prea… Ne-am dezechilibrat. Trebuie să uităm a doua repriză neapărat. Păcat. I-am avertizat pe băieţi. Eu sunt primul vinovat, dar băieţii trebuie să înveţe din greşeli. Am jucat prea deschis, nu trebuia, pentru că aveam meciul în mână la 2-0. Mergem înainte. Noi am încercat să venim cu jucători de pe bancă, dar ne-am dezechilibrat. Aveam o perioadă foarte bună, poate înfrângerea asta ne aduce cu picioarele pe pământ şi ne ajută să fim cu picioarele pe pământ. E important să joci ofensiv, dar nu poţi să laşi asemenea spaţii mari”, a declarat Cristiano Bergodi.