Revanșa Simonei Halep. Cum s-a calificat în sferturile de finală la Madrid

Publicat: 04 05. 2016, 17:54
Actualizat: 18 04. 2018, 15:01

Partida a durat o oră și 12 minute. Pe durata meciului, Simona a servit 2 ași și a comis o dublă greșeală. Procentajele la serviciu au fost bune, 60% puncte câștigate cu primul serviciu și 60% cu serviciul 2. Românca și-a pierdut serviciul de două ori și a reușit 5 break-uri.

Simona (24 de ani) și-a luat revanșa pentru sfertul de finală pierdut în urmă cu aproximativ o lună la Miami. Atunci, Bacsinszky (26 de ani) s-a impus pe suprafața dură cu scorul 4-6, 6-3, 6-2. Bilanțul confruntărilor directe dintre româncă și elvețiancă a devenit 3-1 pentru Halep.

În sferturile de finală ale competiției patronate de către Ion Țiriac, Simona Halep o va întâlni pe Irina Begu (25 de ani, locul 34 în clasamentul mondial). Va fi a patra confruntare directă dintre cele două jucătoare din România. Halep conduce cu 3-0, toate victorii în minimum de seturi, iar ultimul meci s-a disputat în 2012.

Irina Begu a învins-o în optimile de finală ale turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid pe jucătoarea Christina McHale din State Unite, scor 6-7, 6-4, 6-4.

Pentru accederea în turul următor la Madrid, Simona și-a asigurat 215 puncte în clasamentul WTA și un cec în valoare de 114.560 de euro.

Halep a rămas cea mai bine clasată tenismenă pe tabloul principal. Favorita 1, poloneza Agnieszka Radwanska (locul 2 WTA), a fost eliminată în primul tur. Germanca Angelique Kerber, cap de serie numărul 2, a pierdut tot în primul tur. Au mai părăsit întrecerea Garbine Muguruza (4 WTA), Viktoria Azarenka (5 WTA) și Petra Kvitova (6 WTA).

Simona Halep a bifat o finală la Madrid, în 2014, dar anul trecut a fost eliminată în primul tur, astfel încât românca poate câștiga puncte importante în clasament. 1000 de puncte va primi câștigătoarea trofeului spaniol.

În acest an, Simona nu a înregistrat rezultate notabile și a coborât ușor în clasamentul feminin mondial. Halep are 13 victorii și 9 înfrângeri.

Turneul WTA Premier Mandatory de la Madrid este dotat cu premii totale în valoare de 4.771.360 de euro.