România, înfrângere în finala mică a Ligii Europene și clasare pe locul patru la finalul competiției

Publicat: 14 07. 2013, 19:10
Actualizat: 26 02. 2016, 04:11
Naționala de volei feminin a României s-a clasat pe locul patru la Turneul Final Four al Ligii Europene, după ce a fost învinsă, duminică, la Varna, în finala mică, de reprezentativa țării gazdă, Bulgaria, scor 3-0.

Scorul pe seturi a fost 21-16, 21-14, 21-14, după 52 de minute de joc.

Finala mare, pentru câștigarea trofeului, se va disputa, tot duminică, între Germania și Belgia.

În semifinale, disputate sâmbătă, Belgia a învins România, cu 3-0, iar Germania a trecut de Bulgaria cu același scor.

În competiția similară masculină, în care România nu a participat, finala mare este disputată, tot astăzi, de Belgia și Croația, în timp ce pentru medalia de bronz se duelează Cehia și Turcia.