România, VICTORIE cu Polonia la handbal feminin! N-am prins sferturile de finală, dar ne-am bucurat ca după calificare

Publicat: 11 12. 2023, 20:39
Actualizat: 11 12. 2023, 20:39

Prima reprezentativă de handbal feminin a României a învins luni seara, la Herning, reprezentativa Poloniei, scor 27-26 (13-10), şi a încheiat grupa III pe locul 3, cu 6 puncte, urmând a reveni în ţară marţi, la ora 19.40.

La finalul partidei Florentin Pera radia de fericire, deși se ratase obiecitvul stabilit înainte de competiție.

România, VICTORIE cu Polonia la handbal feminin! N-am prins sferturile de finală, dar ne-am bucurat la final ca după calificare

Sferturile de finală încep marți cu partidele Franța-Cehia și Olanda-Norvegia.

Pentru Cristina Neagu, care a jucat într-un singur meci la Herning, a fost ultima participare la un Campionat Mondial, potrivit propriei declaraţii.

Principalele marcatoare tricolore au fost Buceschi 11 goluri, Laslo 5, Pintea 4, iar pentru Polonia s-a remarcat Balsam 8.

Rezultatele complete ale României la Campionatul Mondial sunt: 44-19 cu Chile, 37-28 cu Serbia, 23-39 cu Danemarca (grupa preliminară E), 22-24 cu Germania, 32-28 cu Japonia, 27-26 cu Polonia (grupa principală III).

Lotul României pentru Campionatul Mondial

• Portari: Iulia Dumanska (Gloria Bistrița), Diana Ciucă (Rapid), Daciana Hosu (SCM Râmnicu Vâlcea)
  • Extreme: Nicoleta Dincă (Gloria Bistrița), Alexandra Dindiligan (CSM București), Sonia Seraficeanu ( Gloria Bistrița), Alexandra Badea (Rapid)
  • Pivoți: Crina Pintea (CSM București), Lorena Ostase (Rapid)
  • Linia de 9 metri: Cristina Neagu (CSM București), Bianca Bazaliu (Gloria Bistrița), Claudia Pașcan (SCM Craiova), Eliza Buceschi (Rapid), Cristina Laslo (Gloria Bistrița), Andreea Popa (Dunărea Brăila), Daria Bucur ( Gloria Buzău), Alicia Gogîrlă (SCM Râmnicu Vâlcea)