Românul Adrian Crișan a învins un asiatic de top, la Rio, la tenis de masă

Publicat: 08 08. 2016, 20:53

Adrian Crișan a obținut un succes extraordinar în turul trei la tenis de masă, după un meci maraton cu Sangsu Lee (Coreea de Sud), scor 4-3 (9-11, 13-11, 5-11, 10-12, 12-10, 11-6, 13-11). Sportivul originar din Bistrița a început bine partida cu numărul 16 mondial, însă câteva greșeli în finalul primului set, l-au făcut să cedeze prima manșă, 9-11.

Setul secund a fost dificil pentru Adrian Crișan. Jucătorul român a fost condus cu 10-8, însă a salvat două mingi de set și s-a impus cu 13-11. Lee Sangsu a condus apoi meciul și și-a adjudecat seturile trei și patru. Adrian Crișan nu a cedat, a salvat o minge de meci în setul cinci și a întors meciul în favoarea sa.

La rândul său, Adrian Crișan a condus cu 10-8 în decisiv, însă sud-coreeanul a trimis manșa în prelungiri. Sportivul din Bistrița a fructificat a patra minge de meci și a obținut una dintre cele mai importante victorii din carieră.

Patru seturi din șapte au avut nevoie de prelungiri. În decisiv, românul s-a impus cu 13-11. Asiaticul este pe locul 16 în lume, în timp ce Crișan este pe locul 90 mondial. În optimi, Adrian Crișan îl va înfrunta pe numărul 4 mondial, Jike Zhang (China), meciul fiind programat în această noapte de la ora 3:30

Celălalt român prezent pe tabloul de tenis de masă Ovidiu Ionescu, a fost eliminat în turul trei de brazilianul Marco Freitas, cu 4-1 la seturi (9-11, 11-1, 11-5, 11-7, 11-9).