Scorul incredibil cu care Monica Niculescu a câștigat finala de la Luxemburg cu Petra Kvitova

Publicat: 22 10. 2016, 18:03

Partida a durat o oră și nouă minute. Niculescu a avut un procentaj excelent al primului serviciu, 86%, câștigând 73% dintre aceste puncte. Românca a dominat categoric meciul și și-a pierdut o singură dată serviciul, la scorul de 4-0 în primul set. Kvitova, principala favorită la câștigarea trofeului, și-a pierdut serviciul de cinci ori, având cifre dezastruoase cu a doua minge (23% puncte câștigate).

Pentru parcursul perfect de la Luxemburg, Monica Niculescu va primi 280 de puncte în clasamentul WTA și un cec în valoare de 34.677 de dolari.

Monica Niculescu (29 de ani) reușește să câștige trofeul de la Luxemburg după trei finale (precedentele în 2011 și 2012). De luni, Niculescu va urca pe locul 37 în clasamentul WTA.