Simona Halep cucerește un nou TOP. Statistica în care românca ocupă locurile 1 și 3

Publicat: 24 11. 2017, 16:22

Meciul anului a fost desemnat duelul din primul tur de la US Open, dintre Simona Halep și Maria Șarapova, jucat sub lumina reflectoarelor pe Arthur Ashe Stadium. Halep – Șarapova s-a jucat imediat după ceremonia de deschidere a US Open-ului și concertul susținut de Shania Twain. Meciul despre care s-a vorbit necontenit, încă de la tragerea la sorți, a marcat revenirea rusoaicei într-un turneu de Mare Șlem după 18 luni, grație unui wildcard. Campioana din 2006 a câștigat în set decisiv un meci jucat la un nivel extrem de ridicat, cu schimburi intense, scor 6-4, 4-6, 6-3.

Simona Halep a urcat pe podium și cu partida din sferturile de finală de la Roland Garros, câștigată în fața Elinei Sbvitolina. Românca a salvat minge de meci și a revenit de la set și 5-2 plus serviciu pentru adversara sa, apoi a defilat în setul decisiv și s-a impus, în final, cu 3-6, 7-6(6), 6-0.