Simona Halep, înfrântă la Miami. Cum a fost românca scoasă din joc

Publicat: 22 04. 2017, 18:13
Actualizat: 01 10. 2018, 18:19

Simona Halep a durat foarte bine pe durata primului set, pe care și l-a adjudecat cu scorul de 6-3, după 40 de minute de joc. Sportiva originară din Constanța a avut nevoie de un singur break pentru a se impune în prima manșă.

Setul secund a fost mult mai diferit. Johanna Konta, a zecea favorită la câștigarea trofeului de la Key Biscaine, s-a desprins la 3-0, însă replica lui Halep a fost promptă. Româncă a luat trei game-uri consecutive și a restabilit egalitatea. Halep a câștigat pe serviciul advers la 4-4, dar nu a putut închide setul apoi. S-a ajuns în tiebreak, unde jucătoarea britanică a avut nevoie de trei mingi de set pentru a închide setul cu 9-7.

În decisiv, Simona a început mai bine, revenind de la 0-40 în primul game, câștigându-și serviciul. De la scorul de 2-1, Halep nu a mai reușit să-și adjudece niciun game, cedând cu 6-2. În disputele directe, scorul a devenit 2-1 pentru Johanna Konta.