Simona Halep, învinsă de Serena Williams și eliminată în sferturi de la Indian Wells

Publicat: 17 03. 2016, 07:02

Reprezentanta României a avut câteva sclipiri în acest joc, dar Serena Williams nu prea i-a oferit ocazia să-și facă jocul, să atace. Liderul WTA și-a impus jocul în forță, atât cu serviciul, cât și la retur, încercând și reușind în cea mai mare parte să o țină pe Simona departe de linia de fund. Simona nu prea a reușit să urce la fileu, dar a pus-o în dificultate pe Williams de câteva ori pe contre-pied, cu loviturile de forehand. Adversa a fost însă cea care a dictat ritmul de joc.

În fiecare set, diferența a fost făcută de un break, Serena impunându-se la acest capitol cu 4-2. Reprezentanta Statelor Unite continuă cursă pentru câștigarea titlului cu un meci în compania polonezei Agnieszka Radwanska. La sfârșitul meciului, ea a avut și o declarație de încurajare pentru Simona: „Este o jucătoare foarte periculoasă, are cam tot ce trebuie pentru a deveni cea mai bună din lume”.