Simona Halep, revenire fabuloasă la Roland Garros: campioana noastră s-a calificat în semifinale

Publicat: 07 06. 2017, 17:59

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 4 în clasamentul WTA, a câștigat, miercuri, scor 3-6, 7-6(6), 6-0, meciul jucat cu Elina Svitolina (Ucraina, 6 WTA) în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros (Franța), dotat cu premii în valoare totală de 16.700.000 de euro.

Partida dintre cele două sportive a durat două ore și opt minute. Simona a început slab primul set, s-a văzut condusă cu 5-0, iar apoi a avut o răbufnire de orgoliu și a câștigat două game-uri (5-2). Apoi, cele două au mers cap la cap cu serviciul și setul s-a încheiat, scor 6-3, în 45 de minute. În setul secund, Halep a avut parte din nou de un început slab și a fost condusă cu 5-1, dar a reușit să revină și să împingă meciul în tiebreak, unde s-a impus, scor 8-6, după o oră de joc.

În decisiv, Simona Halep nu i-a mai dat nicio șansă adversarei, impunându-se cu 6-0, după trei break-uri, în doar 23 de minute. În semifinalele turneului parizian, Halep o va întâlni pe Karolina Pliskova (Cehia, 2 WTA).

Pentru accederea în penultimul act al competiției, Simona Halep va încasa un cec în valoare de 500.000 de euro și 780 de puncte în clasamentul mondial WTA.