Simona Halep s-a calificat în semifinale la Roland Garros

Publicat: 06 06. 2018, 19:05

This browser does not support the video element.

Meciul a durat două ore și 14 minute. Simona a început nesigur primul set, greșind destul de mult și a pierdut 4 game-uri consecutive. A reușit să-și revină, dar Kerber a câștigat în tie-break. Ambele jucătoare și-au luat apoi o pauză de vestiar, însă românca a ieșit mai proaspătă și nu i-a mai dat prea multe șanse nemțoaicei până la final.

„Am început poate prea agresiv, n-a funcționat acest lucru, apoi am schimbat puțin tactica și a mers,” a declarat Simona după meci. „Sunt pregătită și mă bucur că am ajuns în semifinale.”

A fost cea de-a zecea confruntare între Halep și Angelique Kerber, pe care o conduce acum cu 6-4 la meciurile directe.

În semifinalele turneului de tenis de la Roland Garros, românca o va întâlni pe jucătoarea din Spania, Garbine Muguruza (locul 3 WTA), care a învins-o, miercuri, pe terenul central al turneului, pe rusoaica Maria Șarapova, cu scorul de 6-2, 6-1.