Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Wuhan. Peste cine va da

Publicat: 29 09. 2016, 13:58
Actualizat: 19 08. 2017, 16:57

Partida a durat o oră și 16 minute și a fost începută ezitant de Simona Halep, care i-a permis sportivei din Statele Unite să se desprindă la 2-0 și 3-1, dar a patra favorită de la Wuhan nu a cedat și a întors setul în favoarea sa. Halep a câștigat imediat pe serviciul adversarei și a egalat, scor 3-3. Sportiva originară din Constanța, care a împlinit marți vârsta de 25 de ani, a mai făcut un break în game-ul nouă și a închis apoi manșa în favoarea sa, cu 6-4.

Setul secund a fost la discreția Simonei Halep, care nu și-a pierdut deloc serviciul și a reușit să câștige de două ori pe serviciul advers, pentru a se impune cu 6-2. În schimb, Halep a avut, de-a lungul meciului, 7 șanse de break, dintre care a concretizat cinci. Două a fost și numărul dublelor greșeli comise de jucătoarea română, care a avut un procentaj la primul serviciu de 65 la sută.

Simona Halep și-a asigurat astfel un cec în valoare de 117,770 de dolari și 350 de puncte WTA, iar în runda următoare va juca cu învingătoarea dintre Johanna Konta (13 WTA) și Petra Kvitova (16 WTA).