Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la New Haven

Publicat: 22 08. 2013, 09:52

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 23 WTA, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la New Haven (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 690.000 de dolari, informează site-ul oficial al competiției.

Halep a învins-o, în turul doi, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1, după o oră și 33 de minute, pe Carla Suarez Navarro (Spania), poziția 20 în ierarhia mondială.

Sportiva spaniolă, care o eliminase pe italianca Roberta Vinci, locul 12 WTA, în meciul anterior, a controlat prima parte a partidei de miercuri și a condus cu scorul de 6-3, 4-2. Din acel moment, ea nu a mai reușit să câștige decât un ghem până la final, la scorul de 3-0 pentru Helep în setul decisiv, pe serviciul româncei.

În sferturile de finală, Simona Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Sara Errani (Italia), cap de serie numărul unu și locul 5 WTA, și Ekaterina Makarova (Rusia), poziția 26 în clasamentul mondial.

Pentru performanța reușită la New Haven, Simona Halep va primi 120 de puncte WTA și un cec în valoare de 17.850 de dolari.