STEAUA învinge SEVERIN cu 2-1 în etapa a 16-a din LIGA 1

Publicat: 18 11. 2012, 22:34
Actualizat: 08 03. 2013, 08:01

STEAUA a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formația CS SEVERIN, într-un meci din etapa a 16-a a Ligii 1, în care golurile au fost marcate în prima repriză.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Tănase ’20 și Rusescu ’27, în timp ce pentru oaspeți a înscris Vancea, în minutul 16.

0-1: Zaharia a centrat din partea stângă, Bourceanu a sărit peste balon și Vancea a înscris cu un șut de la 10 metri.

1-1: Adi Popa a centrat din partea dreaptă, iar Tănase a reluat balonul în plasă de la 6 metri.

2-1: Adi Popa a centrat încă o dată din partea dreaptă și Rusescu venit din spate a înscris de la 8 metri.

Steaua București: Tătărușanu – Georgievski, Szukala (Filip ‘9), Gardoș, Pîrvulescu – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa (Prepeliță ’74), Tănase, M. Costea (Chipciu ’46) – Rusescu. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

CS Turnu Severin: Ștețca – Mitici, Durimel, Dandea, Al. Giurgiu (Barry ’81) – Moutinho – Neacșa (Abba ’73), Dragalina, Olah, Al. Zaharia – Vancea (Thomas ’89). Antrenor: Nicolo Napoli.

STEAUA este lider detașat în LIGA 1, cu 38 de puncte obținute după 15 etape. În ultima etapă, STEAUA a învins Viitorul Constanța în deplasare cu 4-0. În actualul sezon de LIGA 1, STEAUA a reușit să câștige toate cele opt partide disputate pe teren propriu.

CS SEVERIN este pe ultimul loc în clasamentul LIGII 1, cu 8 puncte acumulate în 15 etape. CS SEVERIN a reușit prima victorie în campionat etapa trecută, când a învins Gloria Bistrița pe teren propriu cu 1-0, și a obținut doar două puncte în deplasare, 1-1 cu Astra în etapa a 4-a și 2-2 cu Pandurii în etapa a 14-a.